Czy w sytuacji zatrudnienia u byłego pracodawcy przy prowadzeniu działalności gospodarczej o zupełnie innym charakterze usług w wymiarze ½ etatu mogę nadal korzystać z możliwości opłacania ulgowych składek ZUS z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej?

Tak. Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnosząc się do powołanego we własnym stanowisku w sprawie art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, wyjaśnia, iż powołany przepis w ustępach od 1 do 8 rozstrzyga obowiązek ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów jednocześnie. Stosownie do art. 9 ust. la powołanej ustawy

w sytuacji zaistnienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń jak w złożonym wniosku tj.: umowy

o pracę oraz prowadzenia działalności gospodarczej istotne jest, czy podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa, równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów. Zatem w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w wymiarze Vi etatu oraz

z wynagrodzeniem 840,00 złotych, przedsiębiorca z tytułu prowadzenia działalności

gospodarczej obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt. 1) i 2) tego artykułu, z opłacania składek od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie mogą skorzystać osoby, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe oznacza, iż składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłacają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, wykonywały działalność twórczą lub artystyczną, prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, które były wspólnikami jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych łub partnerskich, osoby prowadzące niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty, a także gdy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Pod pojęciem „byłego pracodawcy”, o którym mowa a art. 18a ust. 2 pkt 2) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych należy rozumieć każdego pracodawcę, na rzecz którego praca była wykonywana dotychczas tj. przed dniem rozpoczęcia prowadzenia działalności, w tym pracodawcę, z którym prowadzący działalność nie rozwiązał umowy o pracę. Zakres wykonywanych czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy na rzecz którego wykonywana jest działalność nie może pokrywać się z zakresem czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy. Przez zwrot „czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności' należy rozumieć czynności powierzone przez pracodawcę i wykonywane przez pracownika w ramach stosunku pracy.

Konstrukcja powołanego powyżej przepisu ogranicza prawo do deklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia osobom podejmującym prowadzenie działalności gospodarczej i wykonującym działalność na rzecz pracodawcy, przy czym usługi świadczone na rzecz byłego pracodawcy w ramach obecnie prowadzonej działalności, muszą być tożsame z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy. Wskazany przez wnioskodawczynię fakt zatrudnienia po raz kolejny na podstawie umowy o pracę u byłego pracodawcy nie ma znaczenia, gdyż jak wskazała wnioskodawczym, w ramach prowadzonej działalności nie wykonuje i nie zamierza świadczyć usług na rzecz pracodawcy.

Reasumując, przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą, podlegając z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz opłacając składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 30 % minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku podjęcia zatrudnienia u byłego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na stanowisku pracy nie związanym z czynnościami wykonywanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nadal zachowa prawo do deklarowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zgodnie z powołanym powyżej art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 38/2014 z dnia 22 stycznia 2014 roku.

 

Serwis ZUSIK.pl