Czy w przypadku stwierdzenia błędu w dokumentach rozliczeniowych na bardzo małe kwoty rzędu kilku – kilkudziesięciu groszy, muszę złożyć do ZUS korekty dokumentów rozliczeniowych?

 

Nie - Płatnik składek nie ma obowiązku sporządzania korekt dokumentów rozliczeniowych, jeżeli różnica w podstawie wymiaru składek nie przekracza kwoty 2,20 zł. Nie dotyczy to jednak osób prowadzących działalność gospodarczą, które do podstawy wymiaru deklarują pewną określoną kwotę. Także ZUS może samodzielnie korygować dokumenty rozliczeniowe, o czym zawiadamia płatnika składek. Dotyczy to najczęściej drobnych nieprawidłowości.

Jeśli nieprawidłowości w deklaracji rozliczeniowej miesięcznej lub w raportach imiennych stwierdzi ZUS, może on, wyjątkowo, sporządzić z urzędu korekty dokumentów rozliczeniowych, które uzna za możliwe do poprawienia we własnym zakresie. ZUS może także z urzędu wprowadzać i korygować dane bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek, informując o tym ubezpieczonych i płatników składek.

W przypadku stwierdzenia w dokumentach ubezpieczeniowych nieprawidłowości uniemożliwiających dokonanie prawidłowego rozliczenia na koncie płatnika składek i zewidencjonowania danych na koncie ubezpieczonego, ZUS przeprowadza postępowanie wyjaśniające mające na celu wyeliminowanie tych nieprawidłowości.

ZUS informuje ubezpieczonego i płatnika składek o sporządzonych lub skorygowanych z urzędu dokumentach ubezpieczeniowych oraz o danych wprowadzonych albo skorygowanych bezpośrednio na koncie ubezpieczonego lub na koncie płatnika. Może również zwrócić się o przekazanie danych niezbędnych do sporządzenia dokumentów ubezpieczeniowych oraz wprowadzenia albo skorygowania z urzędu danych na koncie ubezpieczonego lub na koncie płatnika składek. W przypadku stwierdzenia rozbieżności w kwotach składek wykazanych przez płatnika i kwotach składek wyliczonych przez ZUS od podstaw wymiaru składek wykazanych przez płatnika, za prawidłowe przyjmuje się kwoty składek wyliczone przez ZUS.

Jeżeli płatnik nie zgadza się z danymi zawartymi w dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych lub skorygowanych z urzędu albo z danymi wprowadzonymi lub skorygowanymi bezpośrednio na koncie ubezpieczonego lub koncie płatnika składek, w terminie 14 dni od otrzymania informacji powinien przekazać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe korygujące te dane, chyba że dane wynikają z prawomocnej decyzji lub z prawomocnego wyroku sądu.

Zasadniczo obowiązkiem płatnika składek jest złożenie dokumentów rozliczeniowych korygujących, tj. deklaracji rozliczeniowej korygującej łącznie z imiennym raportem miesięcznym korygującym, zawsze, gdy zachodzi konieczność korekty danych wskutek stwierdzenia nieprawidłowości:

  • przez płatnika składek we własnym zakresie,
  • przez ZUS.

Jeżeli błędne dane zostały wykazane tylko w deklaracji rozliczeniowej, a raporty imienne zostały sporządzone prawidłowo, wówczas nie koryguje się imiennych raportów miesięcznych, tylko deklarację ZUS DRA.

 

Podstawa prawna:

Art. 41 ust. 6a i ust. 6b, art. 48b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych –  Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ze zm.

 

Serwis ZUSIK.pl