Z wakacji od ZUS mają skorzystać najmniejsi przedsiębiorcy wpisani do CEIDG - poinformował Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman. Raz w roku przez miesiąc składka ZUS zostanie opłacona z budżetu państwa. Ma to być dobrowolne rozwiązanie - przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać. Projekt ma trafić do Sejmu w marcu 2024 roku.

 

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman przedstawił wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów informację o nowym rozwiązaniu, które ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Nowe rozwiązanie ma umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym do rejestru CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr firm, który zawiera informacje o przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce. W rejestrze znajdują się wyłącznie wpisy przedsiębiorców, którzy: prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub są wspólnikami spółek cywilnych osób fizycznych.

Zgodnie z założeniami wakacje składkowe zaczną obowiązywać jeszcze w 2024 roku. Ma to być dobrowolne rozwiązanie. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy będzie chciał z niego skorzystać. Dodatkowo sam ma móc wybrać miesiąc wolny od składek ZUS. Za przedsiębiorcę składkę zapłaci budżet państwa, tak by zachować ciągłość opłacania składek.

Podczas korzystania z ulgi, przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Natomiast w miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za niego ZUS

Szczegóły proponowanego rozwiązania mają być niebawem omawiane nie tylko z instytucjami państwowymi, ale także z partnerami społecznymi. Projekt ma trafić do Sejmu w marcu 2024 r. i zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii