Pracownik o którym mowa w pytaniu będzie nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Natomiast podmiot, z którym zawarła umowę zlecenia, powinien rozliczyć za nią składkę na ubezpieczenie zdrowotne jak za zleceniobiorcę, na zasadach ogólnych. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że zlecenie jest wykonywane na rzecz pracodawcy.

Wykonywanie zlecenia w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego (wypłacanego również w czasie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego bądź urlopu rodzicielskiego) powoduje jedynie obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego (art. 66 ust. 1 pkt. 1 lit. e ustawy zdrowotnej).

Zleceniobiorca może w tym czasie przystąpić, na własny wniosek, do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (jeżeli zdecyduje się na przystąpienie do nich, musi być też zgłoszony do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego).

Ważne!

Tytułem do ubezpieczeń w trakcie urlopu rodzicielskiego jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego, a nie bycie pracownikiem.

W tym przypadku nie ma znaczenia, że umowa zlecenia jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy. W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego tytuł do ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy, ulega zawieszeniu. W jego miejsce wchodzi tytuł związany z pobieraniem zasiłku macierzyńskiego.

Oznacza to, że skoro umowa o pracę nie jest już tytułem do ubezpieczeń, umowa zlecenia wykonywana na rzecz pracodawcy staje się zwykłą umową, a pracownik ją wykonujący zwykłym zleceniobiorcą. Zatem od przychodów z tej umowy wykonywanej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego należy opłacać jedynie obowiązkową składkę zdrowotną.

 

 

Serwis ZUSiK.pl