Stan faktyczny:

Pracownik zatrudniony w naszej firmie od 3 lat, choruje od 01stycznia do 25 maja 2014 r. Od 1 marca 2014 r. zmienił mu się wymiar czasu pracy z 1/2 na pełny. Czy w tej sytuacji pracodawca powinien od 1 marca 2014 r. ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku z nowego wymiaru czasu pracy?

 

Nie. Nie ma takiego obowiązku, co więcej nie może tego zrobić, gdyż zmiana wymiaru czasu pracy nie nastąpiła ani w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, ani w miesiącach poprzedzających chorobę, a zatem nie ma wpływu na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia.

 

Zwiększenie lub zmniejszenie wymiaru czasu pracy w miesiącach następnych, w tym w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim, nie ma wpływu na podstawę wymiaru należnego pracownikowi świadczenia chorobowego.

 

W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy. Przy czym dotyczy to sytuacji, gdy zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających.

 

Zmiana wymiaru czasu pracy w miesiącu powstania niezdolności do pracy lub w miesiącach ją poprzedzających powoduje, że należy ustalić nową podstawę wymiaru, także gdy przerwa trwa krócej niż 3 miesiące kalendarzowe.

 

Należy przypomnieć, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy pracownik zachorował przed upływem tych 12 miesięcy, przyjmuje się wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Brane jest tu pod uwagę wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. Jeżeli zatem pracownik zatrudniony jest bez przerwy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejno po sobie następujących umów o pracę, wynagrodzenie wypłacone z tytułu tych umów sumuje się. Przerwą w ubezpieczeniu społecznym nie jest przerwa przypadająca na dni ustawowo wolne od pracy.

 

Podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie oblicza się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego, jak i innego rodzaju nie było przerwy lub przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe, przy czym trzymiesięczny termin obejmuje pełne miesiące kalendarzowe. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik nabędzie prawo do innego rodzaju zasiłku, np. po zasiłku macierzyńskim nabędzie prawo do zasiłku opiekuńczego. Przepis ten ma zastosowanie także do obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, o którym mowa w art. 92 k.p.

 

 

Serwis ZUSiK.pl