Od 27 maja 2014 r. obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają kolejne wyłączenia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy zostali zwolnieni z obowiązku opłacania składek na ww. fundusze przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.

 

Płatnik składek może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP, pod warunkiem że:

● zatrudni bezrobotnego na podstawie skierowania wydanego przez urząd pracy,

● bezrobotny w dniu nawiązania stosunku pracy nie ukończy 30. roku życia,

● zatrudnienie bezrobotnego nastąpi nie wcześniej niż 27 maja 2014 r.

Łączne spełnienie powyższych warunków gwarantuje pracodawcy prawo do ulgi w opłacaniu składek na FP i FGŚP przez okres 12 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Obowiązek ten jest wyłączony z mocy ustawy – przewidują to nowe przepisy, odpowiednio art. 104c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i art. 9c ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

 

Ważne

Zwolnienie, o którym mowa wyżej obowiązuje tylko w sytuacji zatrudniania pracowników na podstawie skierowania z urzedu pracy.

 

Zważywszy, że konstrukcja nowych przepisów jest zbliżona do treści odpowiednio art. 104b ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9b ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, które ustanawiają zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGSP przez okres 12 miesięcy za zatrudniane osoby, które ukończyły 50. rok życia, i bezpośrednio przed zatrudnieniem były zarejestrowane jako bezrobotne przez okres co najmniej 30 dni, dokonując interpretacji nowych przepisów należy oprzeć się na interpretacji, jaką ZUS stosuje w odniesieniu do wyżej wskazanych przepisów. Oznacza to, że zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zatrudnionego bezrobotnego poniżej 30. roku życia:

● przysługuje tylko w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy,

● odnosi się do tych składników wynagrodzeń za pracę stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które są należne za okres, w którym zwolnienie to będzie obowiązywało,

● nie będzie przysługiwało w stosunku do dodatkowych przychodów uzyskiwanych z tytułu świadczenia pracy na podstawie umów o świadczenie usług, gdyby taka umowa została dodatkowo zawarta ze skierowanym do pracy bezrobotnym w okresie obowiązywania zwolnienia.

 

Ważne

Zwolnienie, o którym mowa wyżej obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została zawarta umowa o pracę z pracownikiem

 

Serwis ZUSIK.pl