Czy w związku przejęciem zakładu pracy w trybie art. 231 Kodeksu Pracy mogę kontynuować zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za pracownicę, która wróciła do pracy po urlopie wychowawczym ?

Tak.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przysługuje pracodawcy m.in. w stosunku do pracowników, którzy powrócili do pracy po urlopie wychowawczym, jaki został im udzielony przez tego pracodawcę. W przypadku przejęcia pracowników w trybie art. 231 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca przejmujący zakład pracy ma prawo do kontynuowania 36-miesięcznego okresu zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP za przejętych pracowników, za których poprzedni pracodawca korzystał z takiego zwolnienia.

 

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy i FGŚP za zatrudnionych pracowników powracających z:

● urlopu macierzyńskiego,

● urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

● dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

● urlopu rodzicielskiego,

● urlopu wychowawczego

w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie pracownika z tych urlopów. Należy pamiętać, że omawiane zwolnienie dotyczy tylko pracowników (vide: art. 2 Kodeksu pracy).

 

Serwis ZUSIK.pl