Jestem małym przedsiębiorcą i korzystam z urlopu macierzyńskiego oraz zamierzam korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a po nim z urlopu rodzicielskiego. Z tego tytułu otrzymuje zasiłek macierzyński. W okresie pobierania ww. świadczenia zamierzam nadal prowadzić działalność gospodarczą. Czy w tej sytuacji  mam obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w czasie korzystania z urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego i pobierania w tym czasie zasiłku macierzyńskiego ?

 

Nie.  

W myśl art.6 ust. l pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie zaś z art. 6 ust. l pkt 19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński.

Stosownie do art. 9 ust. lc ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującym od 1 września 2009 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów. W razie, gdy dana osoba złoży wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami, obowiązkowe będzie również ubezpieczenie wypadkowe. Nie będzie natomiast mogła zostać objęta ubezpieczeniem chorobowym (art. 11 ust. 2 ww ustawy).

W sytuacji gdy osoba nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, podlega ona wyłącznie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, nawet wówczas, gdy nadal prowadzi działalność. Składki na przedmiotowe ubezpieczenia finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W sytuacji, gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstaje lub ustaje w trakcie miesiąca kalendarzowego, przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności tylko za część tego miesiąca, zgodnie bowiem z art. 18 ust. 9 i ust. 10 ww. ustawy za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.

 

Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku w decyzji  nr 176 z dnia 16 maja 2014 roku.

 

Serwis ZUSIK.pl