W powyższej sytuacji należy stosownie do pouczenia zawartego w decyzji odmownej złożyć w wymaganym terminie odwołanie do sądu.

 

Niestety zdarza się, że ZUS odmówi prawa do np. zasiłku chorobowego z powodu wykorzystania okresu zasiłkowego wynoszącego 182 dni.

W takiej sytuacji ZUS powołuje się na art. 8 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Powyższe działania organów rentowych należy traktować jako uchybienia i zaniedbania mające bezpośredni wpływ na błędne ustalenie przez ZUS wykorzystanego okresu zasiłkowego a tym samym wydanie decyzji w oparciu o błędne dane i błędnie ustalony okres zasiłkowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy wnieść o zmianę zaskarżonej decyzji w ten sposób, że ubezpieczony ma prawo do zasiłku chorobowego za sporny okres.

 Wydając decyzję o której mowa wyżej, ZUS bardzo często całkowicie pomija i nie stosuje zapisów przepisu art. 9 ust 2 ww. ustawy zasiłkowej, który stanowi; „do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni

             

Przy ustalaniu okresu zasiłkowego zdarza się, że organ rentowy nie uwzględnia okresu przerw pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy jak też całkowicie pomija kwestię czego dotyczyły poszczególne okresy zasiłkowe a konkretnie jaka choroba była podstawą niezdolności do pracy a tym samym wystawienia zaświadczenia ZUS ZLA.

 

ZUS bardzo często nie podaje jaki okres składa się na wyliczone przez ZUS 182 dni.

 

Powyższe działania ZUS są niezgodne z obowiązującymi przepisami i ZUS zdaje sobie z tego sprawę, dlatego najczęściej decyzje organy uchylane są przez sam organ już na etapie postępowania przedsądowego.

 

 

Serwis ZUSiK.pl