Zasiłek chorobowy pobierany przez przedsiębiorcę od 06 listopada 2015 roku do dnia porodu datowanego na 02 lutego 2016 roku.

Jak będzie liczony zasiłek macierzyński – według nowych czy starych zasad?

 

Zasiłek macierzyński będzie liczony według starych zasad.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli przedsiębiorca nabędzie prawo do zasiłku przed zmianą przepisów (tj. przed 1 stycznia 2016 r.), to będzie on wyliczony zgodnie ze starymi zasadami za cały nieprzerwany okres choroby czy zasiłku macierzyńskiego (ogólnie za okres zasiłkowy)

Podstawa wymiaru zasiłku zostanie ustalona według nowych zasad, jeżeli prawo do zasiłku powstanie przed dniem wejścia w życie przepisów (1 stycznia 2016 r.), ale po tej dacie nastąpi przerwa w pobieraniu zasiłku wynosząca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe. Zmiana zasad obliczania podstawy wymiaru zasiłku dotyczy przypadków, gdy niezdolność do pracy ubezpieczonego powstanie przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia lub przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia. Podstawa wymiaru zasiłku będzie wówczas obliczana jako suma:

● przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po pomniejszeniu o 13,71%, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz

● kwoty będącej iloczynem:

- przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po pomniejszeniu o 13,71%, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, podzielonej przez 12, oraz

- liczby tych miesięcy.

W przypadku m.in. osób prowadzących działalność, jeżeli okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, w liczbie pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia uwzględnia się także pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia z poprzedniego tytułu. Wówczas podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętna miesięczna najniższa podstawa wymiaru składek oraz przeciętna kwota zadeklarowana jako podstawa wymiaru składek za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, za okres pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia z aktualnego tytułu.

Jeśli jednak przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie przekroczy 30 dni i nie jest związana z ustaniem tytułu do ubezpieczeń społecznych, lecz jedynie z nieopłaceniem składki na ubezpieczenie chorobowe bądź opóźnieniem w jej opłaceniu, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się również przeciętny miesięczny przychód za miesiące przed przerwą.

 

Serwis ZUSiK.pl