Obecnie obowiązujące przepisy były dość restrykcyjne w zakresie zasad i sposobu rozkładania na raty należności z tytułu nieopłaconych składek czy też odroczenia terminu ich płatności. Aktualne zmiany przepisów umożliwiają rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności całego zadłużenie płatnika (również w części finansowanej przez ubezpieczonego). Zmiany mają ułatwić przedsiębiorcom spłatę należności wobec ZUS.

 

 

Zmiany wprowadzone ustawą z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczą płatników, którzy posiadają zadłużenie wobec ZUS. Przewidują złagodzenie warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca, który chce skorzystać z rozłożenia zaległych składek na raty bądź odroczyć ich termin płatności.

 

Według znowelizowanych przepisów przedsiębiorcy będą mogli rozłożyć na raty całe zadłużenie wobec ZUS w części finansowanej zarówno przez płatnika, jak i przez ubezpieczonych. Odroczenie terminu płatności jako kolejna forma pomocy dla zadłużonych płatników również będzie obejmować całą zaległość.

 

Ustawodawca przewidział także rekompensatę dla ubezpieczonych, związaną z opóźnieniem w przekazywaniu zaległych składek do OFE oraz zewidencjonowaniem ich na subkoncie. Będzie to część opłaty prolongacyjnej, jaką musi zapłacić płatnik występujący z wnioskiem o układ ratalny lub odroczenie terminu płatności, wyliczana proporcjonalnie do wysokości zaległych składek ZUS. Opłata prolongacyjna będzie podlegać waloryzacji kwartalnej (zewidencjonowana na subkoncie ubezpieczonego po 31 stycznia danego roku) oraz waloryzacji rocznej (zewidencjonowana na subkoncie ubezpieczonego na 31 stycznia danego roku).

 

Należy przypomnieć, że do obowiązków pracodawcy jako płatnika należy terminowe opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli pracodawca nie może wywiązać się z tego obowiązku, może starać się o odroczenie terminu płatności składek lub o rozłożenie zaległości na raty. Obecnie płatnik składek może wystąpić do ZUS z wnioskiem o objęcie układem ratalnym lub odroczenie terminu płatności tylko tej części zadłużenia składek, którą sam finansuje.

 

Ponadto płatnik zobowiązany jest do uregulowania opłaty prolongacyjnej, która wynosi 50% kwoty odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu zawarcia umowy między płatnikiem a ZUS. Opłata ta naliczana jest od dnia następującego po ustawowym terminie opłacenia składek do dnia odroczenia włącznie (w przypadku odroczenia terminu płatności) lub do dnia terminu płatności danej raty. Natomiast w przypadku układu ratalnego opłata prolongacyjna jest doliczana do każdej raty. Zastępuje odsetki za zwłokę, które nie są naliczane począwszy od dnia następnego po dniu wpływu wniosku o odroczenie terminu płatności lub o układ ratalny (art. 29 ust. 2 ustawy o sus). Kwoty zaległych składek objęte układem ratalnym bądź odroczeniem terminu spłaty nie podlegają egzekucji w całym okresie obowiązywania umowy.

 

Serwis ZUSiK.pl