Od 2008 r. pracownik nabył prawo do wcześniejszej emerytury nie rozwiązując stosunku pracy. Jego emerytura została zawieszona od 1 października 2011 r. Podjęcie wypłaty emerytury nastąpiło dopiero w listopadzie 2012 r. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Dotychczas pracownik nie otrzymał wyrównania świadczenia za okres, w którym było ono zawieszone. Zamierza zgłosić wniosek w tej sprawie do ZUS. Czy po dokonaniu wypłaty zaległej emerytury ZUS zmniejszy jego emeryturę powszechną, na którą przeszedł w wieku emerytalnym (65 lat) ukończonym w 2013 r ?

 

W przypadku gdy ZUS dokona wypłaty zawieszonej wcześniejszej emerytury, nie tylko może ale wręcz musi pomniejszyć o wypłaconą kwotę podstawę obliczenia emerytury powszechnej.

 

ZUS pomniejsza podstawę obliczenia emerytury powszechnej o kwotę wypłaconej wcześniejszej emerytury, przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy oraz składki zdrowotnej. Pomniejszona podstawa obliczenia zostanie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 65 lat, wynikające z tablicy obowiązującej od 1 marca 2013 r. do 28 lutego 2014 r. Ponownie obliczona emerytura powszechna i będzie niższa od dotychczas pobieranej.

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje art. 103a ustawy emerytalnej, który przewiduje, że emerytura ulega zawieszeniu w razie kontynuowania stosunku pracy nawiązanego przed nabyciem prawa do tego świadczenia. Przepis ten miał zastosowanie również do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Jeśli do 30 września 2011 r. nie rozwiązały stosunku pracy, ZUS zawiesił im prawo do emerytury od 1 października 2011 r.

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 listopada 2012 r. to ostatnie rozwiązanie uznał za niezgodne z konstytucją. Na podstawie tego wyroku osoby, którym ZUS zawiesił prawo do emerytury przyznanej przed 1 stycznia 2011 r., mogły żądać wznowienia postępowania. Dzięki temu otrzymywały wypłatę zawieszonego świadczenia od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału, tj. od 22 listopada 2012 r. Wypłatę zaległych świadczeń (za okres, w którym emerytura była zawieszona, przypadający od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r.) mogły uzyskać wyłącznie na podstawie korzystnego wyroku sądu.

Dopiero ustawa z 13 grudnia 2013 r. przewidziała możliwość wypłaty przez ZUS emerytury zawieszonej od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. osobom, które spełniły łącznie dwa warunki:

● nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r.,

● ZUS zawiesił im prawo do tego świadczenia w związku z kontynuowaniem po 30 września 2011 r. dotychczasowego stosunku pracy.

Emeryt zamierzający uzyskać wypłatę zawieszonego świadczenia musi zgłosić wniosek o wypłatę zawieszonych emerytur do właściwej placówki ZUS. Jeśli przed zawieszeniem wypłaty swojego świadczenia w związku z kontynuowaniem stosunku pracy nie osiągnął jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, do tego wniosku powinien dołączyć zaświadczenie pracodawcy potwierdzające przychód w danym roku kalendarzowym oraz w poszczególnych jego miesiącach. Przed dokonaniem wypłaty ZUS dokona najpierw rozliczenia przychodu uzyskanego w tym okresie przez świadczeniobiorcę.

Wypłata przez ZUS zawieszonej emerytury ma negatywne konsekwencje dla osób, które po 31 grudnia 2012 r. nabyły prawo do emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, obliczanej na tzw. nowych zasadach (przez podzielenie zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz składek emerytalnych z uwzględnieniem ich waloryzacji przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę). Obliczając emeryturę powszechną ZUS musiał bowiem zastosować obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. regulację, przewidującą pomniejszanie podstawy jej obliczenia o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur.

ZUS jest zobowiązany pomniejszyć podstawę obliczenia emerytury powszechnej o kwotę wypłaty zawieszonej emerytury w wysokości przed odliczeniem:

● zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i

● składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Po dokonaniu takiego pomniejszenia emerytura musi być obliczona ponownie, z uwzględnieniem tego samego średniego dalszego trwania życia, które posłużyło do pierwszorazowego ustalenia wysokości świadczenia.

 

 

Serwis ZUSiK.pl