Czy pracownik, który z powodu wypadku przebywa w szpitalu, ma prawo do 100% zasiłku?

 

Tak. Pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, mimo że w czasie niezdolności do pracy przebywał w szpitalu w związku ze schorzeniem niezwiązanym z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem.

 

Jeśli w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy pracownik staje się niezdolny do pracy z powodu innej choroby, która nie ma związku z wypadkiem, to za cały okres niezdolności spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje mu prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru, a więc również za okres pobytu w szpitalu.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Zatem od pierwszego dnia niezdolności do pracy związanej z wypadkiem przy pracy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego niezależnie od tego, czy wykorzystał on w roku kalendarzowym okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

 

Za okres pobytu w szpitalu pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 70%. Jeśli natomiast pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, za okres pobytu w szpitalu przysługuje ono w wysokości 80%. W razie zbiegu uprawnień do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego z prawem do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego ubezpieczonemu przysługuje świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, czyli zasiłek w wysokości 100%.

 

 

Serwis ZUSiK.pl