Katalog tytułów, z których wynika obowiązek ubezpieczeń emerytalnych i rentowych został zawarty w art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Biorąc pod uwagę zamknięty charakter powyższego katalogu i brak wskazanych w nim osób wykonujących umowy o dzieło, należy uznać, że osoba, która wykonuje pracę wyłącznic na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a w rezultacie wykonujący umowę nie podlega ubezpieczeniom społecznym, a zamawiający dzieło nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zawarcia rzeczonej umowy.

 

Jednocześnie w myśl art. 8 ust. 2a wskazanej powyżej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za pracownika, w rozumieniu ustawy, uważa się także osobę wykonująca pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje sie przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawca, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

 

W konsekwencji, osoba, która ramach zawartej z innym podmiotem umowy o dzieło świadczy pracę na rzecz własnego pracodawcy podlega ubezpieczeniom społecznym na zasadach obowiązujących dla pracownika.

 

Jednocześnie obowiązkiem zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych oraz opłacania składek z tytułu takiej umowy zostaje obciążony pracodawca, na rzecz którego wykonywana jest praca. Potwierdzeniem powyższego może być m in. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2 września 2009 r. (11 UZP 6/09) zgodnie z którą to pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

 

Sąd Najwyższy stwierdza również, iż „obowiązki płatnika powinny obciążać podmiot, na rzecz, którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona, i który w związku z tym uzyskuje jej rezultaty, unikając obciążeń i obowiązków wynikających z przepisów prawa pracy”,
a także powołuje się na treść art. 18 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uzasadniając, z którego „wynika logicznie, że płatnikiem jest pracodawca, a przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jedynie " uwzględnia się” w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy”.

 

Uwzględniając powyższe, należy wskazać, że niezależnie od zakwalifikowania umowy o dzieło zawartej w dniu 01/08/2014 r. jako umowy wykonywanej na rzecz własnego pracodawcy w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych bądź umowy wykonywanej wyłącznie na rzecz zamawiającego dzieło, rzeczona umowa nie będzie stanowić odrębnego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, a Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z jej tytułu.

 

 

Takie stanowisko zajął Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 1431/2014 z dnia 11 grudnia 2014 roku.

 

Serwis ZUSiK.pl