W okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności, gdyż w tym czasie podlega się obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, a składki są finansowane przez budżet państwa. Składki emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia działalności mają charakter dobrowolny. Natomiast przedsiębiorca jest zobowiązany przez cały ten okres opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych tytułów ubezpieczeniowych.

W okresie pobierania przez przedsiębiorcę zasiłku macierzyńskiego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są opłacane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS.

Zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego dokonuje ZUS, gdyż jest on płatnikiem zasiłku. Obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych obciążający przedsiębiorcę pobierającego zasiłek macierzyński powstaje od dnia nabycia prawa do tego zasiłku do dnia jego utraty.

W związku z tym z chwilą nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego a następnie powinna dokonać zgłoszenia tylko i wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego.

W sytuacji, w której prawo do zasiłku macierzyńskiego powstanie w trakcie miesiąca kalendarzowego, osoba prowadząca działalność opłaca składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności od obowiązującej ją minimalnej podstawy, za okres podlegania ubezpieczeniom. Jeżeli więc ubezpieczenia trwały przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Składkę zdrowotną natomiast przedsiębiorca musi opłacić w pełnej wysokości, gdyż jest to składka miesięczna i niepodzielna – vide: art. 79 ust. 2 ustawy zdrowotnej

 

 

Serwis ZUSiK.pl