Czy 8-tygodniowy urlop macierzyński uprawnia pracodawcę do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP przez 36 miesięcy?

 

Tak. Przysługująca pracodawcy 36-miesięczna przerwa w opłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest uzależniona od powrotu pracownika do pracy, a nie od wymiaru urlopu macierzyńskiego.

 

Pracodawcy zobowiązani do opłacania za pracowników składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą korzystać z ulgi w ponoszeniu tych kosztów. Okres, przez który nie opłaca się składek na oba fundusze, trwa 3 lata i ma zastosowanie m.in. do pracowników powracających do pracy z urlopu:

 

  • macierzyńskiego (w tym z dodatkowego urlopu),
  • na warunkach urlopu macierzyńskiego (w tym z dodatkowego urlopu),
  • rodzicielskiego,
  • wychowawczego.

 

O okolicznościach uzasadniających udzielenie danego rodzaju urlopu przesądzają przepisy Kodeksu pracy. Urlop macierzyński przysługuje więc w razie urodzenia dziecka lub jego przysposobienia. Ustawodawca przewidział również sytuację, kiedy rodzi się martwe dziecko lub umiera po urodzeniu. Pracownica, która doświadczy takiego zdarzenia, może liczyć na urlop macierzyński w niższym wymiarze.

 

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Natomiast w przypadku zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 k.p.).

 

Okres 36 miesięcy niepłacenia omawianych składek rozpoczyna się począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego.

 

Serwis ZUSIK.pl