Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w sytuacji, kiedy nie został jeszcze zgłoszony do ZUS, ale z którym nasza firma podpisała umowę o pracę ?

 

Tak. Pracownik otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Dla pracownika obowiązek ubezpieczenia powstaje w momencie podpisania umowy o pracę. 

 

Płatnik musi dokonać zgłoszenia do ZUS w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia. Dla pracownika datą powstania obowiązku ubezpieczenia jest data zawarcia umowy o pracę. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy. Jeżeli w Państwa przypadku obowiązek ten został spełniony, pracownik otrzyma należny mu zasiłek chorobowy.

Ze względu na to, że do wypadku przy pracy doszło przed dokonaniem zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego, ZUS może mieć wątpliwości, czy zgłoszenie to zostało dokonane w sposób prawidłowy tzn. faktycznie powstał stosunek pracy.

 Często w tego typu sytuacjach ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające, zmierzające do sprawdzenia faktycznego zatrudnienia osoby zgłoszonej do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli ustalenia ZUS w tym zakresie nie budzą wątpliwości, pracownikowi będzie przysługiwał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez okresu wyczekiwania.

 

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy dokonuje pracodawca w protokole powypadkowym. Jeżeli płatnikiem zasiłku chorobowego jest ZUS (ponieważ pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych), w celu ustalenia prawa do zasiłku pracodawca powinien przekazać do ZUS:

  • zaświadczenie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy na druku ZUS ZLA,
  • sporządzony protokół powypadkowy, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy,
  • zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

 

ZUS odmówi przyznania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli:

  • nie zostanie przedstawiony protokół powypadkowy,
  • zdarzenie, któremu uległ ubezpieczony, nie zostanie uznane w protokole powypadkowym za wypadek przy pracy,
  • protokół powypadkowy lub karta wypadku będą zawierać bezpodstawne stwierdzenia, np. uznanie, że wyłączną przyczyną wypadku nie było naruszenie przez poszkodowanego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, pomimo że z opisu okoliczności wypadku można wnioskować, że do naruszenia przepisów doszło i że była to wyłączna przyczyna wypadku.

 

Serwis ZUSIK.pl