Zatrudniliśmy od 1 lipca 2014 r. pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik rozchorował się 23 lipca 2014 r. Przed podjęciem pracy w naszej firmie przez 10 lat (do 31 maja 2014 r.) prowadził działalność gospodarczą. Czy ma prawo do wynagrodzenia chorobowego?

 

Nie. Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie posiada 30-dniowego okresu wyczekiwania, a okres 10-letniego ubezpieczenia nie jest dla tej osoby okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Szczegóły w uzasadnieniu.

 

Każdy pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego po 30-dniowym okresie wyczekiwania Do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, jeżeli:

  • przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub
  • była ona spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym, okresem pobierania zasiłku macierzyńskiego albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Państwa pracownik ma przerwę w zatrudnieniu dłuższą niż 30 dni, zatem okresu prowadzenia działalności nie można zaliczyć do okresu wyczekiwania.

Należy dodać, że do okresu wyczekiwania ubezpieczonych zalicza się także, bez względu na czas trwania przerwy w ubezpieczeniu chorobowym, okresy obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoby te podlegają obecnie ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo (tj. są pracownikami, członkami spółdzielni produkcyjnych i spółdzielczych kółek rolniczych oraz osobami odbywających służbę zastępczą).

Państwa pracownik posiada 10-letni staż ubezpieczeniowy, ale prowadzenie działalności gospodarczej nie stanowi obecnie obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia chorobowego. Zatem pracownik nie nabędzie prawa do zasiłku bez okresu wyczekiwania.

Do 10-letniego okresu obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego zalicza się wszystkie okresy obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, w tym ubezpieczenia społecznego przypadającego przed 1 stycznia 1999 r., które uprawniało do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, np. z tytułu wykonywania umowy zlecenia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Do 10-letniego okresu ubezpieczenia chorobowego uprawniającego do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania nie zalicza się okresów:

  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
  • pozostawania zarejestrowanym jako osoba bezrobotna po 31 grudnia 1998 r. i to zarówno z prawem do zasiłku dla bezrobotnych, jak i bez tego prawa, ponieważ po tej dacie bezrobotni w ogóle nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

 

Serwis ZUSIK.pl na podstawie MP Infor nr 16/2014