Dzisiaj ZUS nie sprawdza i nie ocenia naszego uszczerbku na zdrowiu celem przyznania należnego nam świadczenia, dzisiaj ZUS sprawdza na ile jesteśmy sprawni aby tego świadczenia nie przyznać. W tego typu sprawach ale też w wielu innych ZUS wydaje decyzje administracyjne.  

Jak odwołać się od decyzji ZUS która jest dla nas krzywdząca?

 Należy wiedzieć, że decyzja, którą ZUS podjął w naszej sprawie, nie musi być ostateczna, zwłaszcza jeśli uważamy, że jest krzywdząca. Od większości decyzji ZUS-u można się odwołać. Warto z tej możliwości skorzystać. Nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Osoby, które machają ręką na możliwość odwołania i pozostają w przekonaniu, że z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nikt jeszcze nie wygrał, popełniają błąd.

Bo nawet jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskujemy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by walczyć o swoje racje. Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny.

W uproszczeniu można powiedzieć, że - z uwagi na drogę odwoławczą - decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie.

1. Jak się odwołać od decyzji ZUS, dzięki której mógłbyś otrzymać rentę Jeśli masz decyzję wydaną na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS-u (chodzi głównie o decyzje dotyczące przyznania renty), odwołanie od niej wymaga przejścia następującej procedury:

  • Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.
  • Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego, co orzekł lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS-u. Na zrobienie tego jest 14 dni - od dnia otrzymania orzeczenia.
  • Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.
  • W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Pamiętajmy, że istotnym argumentem, który może przekonać komisję do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS-u, jest dodatkowa dokumentacja medyczna - ponad tę, którą przedkładaliśmy orzecznikowi. Każdy kolejny dokument świadczący o tym, że stan zdrowia ubezpieczonego przeszkadza mu w wykonywaniu pracy, przybliży go do uzyskania satysfakcjonującej decyzji ZUS-u. Komisja lekarska składa się z trzech osób. Decyzje podejmuje w głosowaniu - większością głosów.
  • Jeżeli komisja podtrzymała orzeczenie lekarza orzecznika, w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji można odwołać się od niej do sądu pracy. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem ZUS-u.
  • Kiedy ubezpieczyciel otrzyma odwołanie, ma 30 dni na ewentualną zmianę swojego stanowiska. Może w tym czasie zmienić lub uchylić decyzję. Jeśli tego nie zrobi, skieruje odwołanie do sądu. Dołączy do niego swoje uzasnie.
  • Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.

  • W razie, gdy nie satysfakcjonuje nas decyzja, możemy wnieść odwołanie do sądu. Wnosi się je za pośrednict-wem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
  • ZUS ma 30 dni na rozważenie, czy podtrzymuje swoją decyzję. W tym czasie może zmienić lub uchylić decyzję, od której się odwołujemy. Jeżeli jednak tego nie zrobi, skieruje sprawę do sądu. Trafi tam odwołanie ubezpieczonego wraz z uzasadnieniem stanowiska ZUS-u.
  • Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie.
  • Należy wnieść odwołanie do ZUS-u. W odwołaniu trzeba wyraźnie wskazać datę złożenia wniosku, na który nie do-czekaliśmy się odpowiedzi. Musimy też wyraźnie zaznaczyć, że na wydanie decyzji czekamy już od ponad 2 miesięcy.
  • ZUS ma 30 dni na ustosunkowanie się do ponaglenia. W tym czasie powinien wydać zaległą decyzję, a jeśli tego nie zrobi, musi skierować sprawę do sądu.
  • Po tym, gdy sprawa trafi do sądu, poczekamy kilka miesięcy na rozstrzygnięcie. Sąd powinien w tym czasie wpłynąć na ZUS, by wydał decyzję w sprawie, która pozostaje nierozstrzygnięta. Jeżeli jednak ZUS nie wydał decyzji z powodu zaniedbania osoby skarżącej się na opieszałość urzędników (na przykład wniosek, który osoba ta złożyła w ZUS-ie był nieprawidłowo wypełniony lub nie zostały do niego dołączone wymagane dokumenty), sąd nie będzie miał podstaw, by zdyscyplinować ZUS.

2. Decyzje dotyczące np. kwoty emerytury Ubezpieczeni, którzy są niezadowoleni z treści decyzji wydanych w innych sprawach niż dotychczas wymienione (dotyczy to na przykład decyzji w sprawie przyznania emerytury), powinni przejść drogę odwoławczą podobną do tej, która jest stosowana w przypadku decyzji wydanych na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. W tym przypadku procedura jest jednak nieco krótsza.

3. Decyzje, których nie dostajesz. W sytuacji, gdy ZUS zwleka z wydaniem decyzji, nie musimy czekać z założonymi rękami. Jeżeli na wydanie decyzji czekamy dłużej niż 2 miesiące, możemy złożyć skargę na opieszałość urzędników. W takiej sytuacji:

4. Decyzje ZUS-u, od których mimo wszystko nie można się odwołać. Od niektórych decyzji wydanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ogóle nie można się odwołać. Dotyczy to decyzji: przyznających świadczenie w drodze wyjątku, odmawiających przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

W sprawach o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Osoba, która nie zgadza się z treścią którejś z wymienionych tu decyzji, ma jedynie możliwość wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy do prezesa ZUS-u co w praktyce oznacza złożenie wniosku do ZUS. Wniosek ten trafia często do tych samych urzędników, którzy wydali pierwszą niekorzystną dla nas decyzję.

Kiedy do sądu?

Odwołania w części spraw należy kierować do sądów rejonowych. W innych właściwe są sądy okręgowe. Sąd rejonowy zajmie się sprawą, kiedy dotyczy ona m.in.: zasiłku chorobowego, wyrównawczego, opiekuńczego, macierzyńskiego, porodowego, pogrzebowego bądź rodzinnego wraz z dodatkami, świadczenia rehabilitacyjnego, odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy w gospodarstwie rolnym, w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z czynną służbą wojskową albo służbą w policji, ABW, Agencji Wywiadu, Służbie Wywiadu Wojskowego, CBA, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służbie Celnej, ustalenia niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, świadczenia z funduszu alimentacyjnego. W pozostałych przypadkach właściwie są sądy okręgowe.

 

Serwis ZUSIK.pl