Byłem zatrudniony w firmie produkcyjnej na czas nieokreślony od dnia 01 lutego 2002 roku. Zatrudnienie w wyniku wypowiedzenia umowy o pracę ustało z dniem 31 marca 2014 roku. Jednocześnie od dnia 01 lipca 2003 roku prowadziłem i nadal prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą.  Od dnia 15 lutego 2014 roku jestem niezdolny do pracy.

 

Biorąc pod uwagę powyższe czy mam prawo do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia ?

 

Tak.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres od 15 lutego 2014 do  31 marca 2014, tj. do dnia trwania zatrudnienia przysługuje Panu zasiłek chorobowy, z kolei za okres od 01 kwietnia 2014 do nadal  ma Pan prawo do zasiłku z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z tym, że niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie po ustaniu zatrudnienia, do ZUS właściwego według miejsca zamieszkania, były zakład pracy powinien przesłać:

● oryginał zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA, na podstawie którego dokonał wypłaty wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego przypadającego w czasie trwania zatrudnienia,

● zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

 

ZUS automatycznie ustali uprawnienia do zasiłku chorobowego z tytułu prowadzonej działalności. Ważne jest aby zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej dokonane było bezpośrednio po zakończeniu zatrudnienia na umowę o pracę.

 

Od 1 kwietnia 2014 r. będzie Panu przysługiwał zasiek chorobowy z tytułu działalności gospodarczej, ponieważ nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie ubezpieczenia chorobowego, któremu podlegał Pan jako pracownik. Nie ma w tej sytuacji obowiązku dostarczenia do ZUS odrębnego zaświadczenia ZUS ZLA. W przypadku odmowy wypłaty zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia, np. z powodu prowadzenia działalności pozarolniczej, zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione na okres po ustaniu zatrudnienia może bowiem stanowić podstawę ustalenia prawa do zasiłku z tytułu prowadzenia działalności.

Zasiłek chorobowy przysługuje bowiem ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Warunek ten uważa się za spełniony również wtedy, gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu.

 

Pracownik, który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i ze stosunku pracy osiąga wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia i jednocześnie może podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzonej działalności. Nie ma jednak możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, gdyż prawo to przysługuje tylko przedsiębiorcom, którzy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają obowiązkowo. Oznacza to, że taki przedsiębiorca nie może nabyć prawa do zasiłku z działalności w czasie trwania stosunku pracy.

 

Serwis ZUSIK.pl